İşitme Engelliler İçin YouTube Videolarına  Türkçe Altyazı Nasıl Eklenir?

İşitme Engelliler İçin YouTube Videolarına Türkçe Altyazı Nasıl Eklenir?

Merhabalar sevgili arkadaşlarım. Sıklıkla işitme engeli yaşayan dostlarımızdan mesajlar alıyorum. Keşke sizin videolarınızın tümünü altyazılı olarak izleyebilsek diye. Daha öncesinde eski videolarıma bazı arkadaşlarımızın desteğiyle altyazılar eklemiştik ve birçok olumlu geri bildirim aldık  bu sebeple. Bu yazıda kısaca YouTube videolarına altyazının nasıl ekleneceğini anlatacağım.

İlk olarak masaüstü bir bilgisayarda ya da laptopda YouTube’u açıyoruz (Maalesef telefondan altyazı eklenmiyor). YouTube otururumuzun açık olması gerekiyor. Sonrasında altyazı ekleyeceğimiz videoyu seçiyoruz. Altyazı ekleyeceğimiz videoda altyazı olmamasına dikkat edelim.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde kırmızı ile işaretlenmiş yere tıklıyoruz ve açılan menüden altyazılar kısmına tıklıyoruz.

Bir sonraki aşamada, açılan menüde Altyazı Ekle sekmesine tıklıyoruz.

Altyazı ekle dedikten sonra karşımıza böyle bir sayfa çıkacak.  Bu sayfada, yeni altyazı ekle diyoruz ve aşağıya doğru açılan menüde Türkçe seçeneğini seçiyoruz.

 

Türkçe’yi seçtikten sonra açılan sayfada Yeni altyazılar oluştur butonuna tıklıyoruz.

En son geldiğimiz sayfa, altyazıları ekleyeceğimiz sayfa. Burada bir yandan videoyu dinlerken bir yandan da sol taraftaki bölümden dinlediklerimizi yazıyoruz. Altyazı ile konuşmaların senkronize olması çok önemli.

Son olarak yayınladığım videolara yönelik böyle bir destekte bulunmak istersen, bana iletişim sayfasından ulaşabilirsin.

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.