2019’a Merhaba: Hayat Amaçlardan mı Oluşur?

2019’a Merhaba: Hayat Amaçlardan mı Oluşur?

Bugün 2019’un ilk günü, fiziksel anlamda dünden bugüne değişen bir şey olmasa da, var oluşu boyunca anlam arayan insan, sembolik olarak yıl değişimine de bir anlam atfediyor. Bu sembolik zaman geçişinin içsel bir sorgulama için bir fırsat olduğunu düşünüyorum ben de.

Ben hayatın bir yol gibi olduğunu düşünürüm hep. Görünürde hep bir amaç vardır ve sanki yol o amaca varmamızdaki araçmış gibi gelir. Bana göre amaçlar işin görüntüsü, aslolan yolun kendisi. Amaçlara ulaşma hali sadece yolun tadını daha iyi çıkarma konusunda bize destek oluyor. Yeni bir yıl, hayat yolunda kavşak noktası gibi; durup düşünmene ve değerlendirme yapmana olanak tanır.

Eğer ki yeni yılda yeni amaçların varsa, gaza gelme lütfen, aynı anda onlarca şeyi yapmaya çalışma. Değişim fikri çok güzel, birçok şeyi değiştirmek istiyorsun belki de. Ama aynı anda birçok şeyi yapmaya çalışmak ancak hayal kırıklığı çıkartır ortaya. İnsanın yapısı birçok şeyi aynı anda yapmaya müsait değil. Her zaman kolay olandan başla, hemen sonuç verebilecek olandan başla. Adım adım yükselmek, yavaşça ilerlemek en sağlamı. Ama ne yaparsan yap, yolun aslolan olduğunu unutma.

Diğer insanlar hayat yolunda hem en büyük destekçin hem de en büyük engelin olacak. Özellikle dostmuş gibi davranıp, narsistik yaklaşımlarıyla seni aşağıya çekmeye çalışan insanlardan uzak durmanı öneririm. Aslında sana zarar vermesine rağmen, ne yapıyorsam senin iyiliğin için yapıyorum der. Hayat enerjini çalan, kurban rolündeymiş gibi sadece sana dertlerden bahseden ama dertlerin çözümü bir adım mesafede bile olsa ona adım atmayan insanlar da dikkat etmen gerekenlerden. Kendini koruman gerek böyle insanlardan. Yol sürecini en değerli yapan şeylerin başında yol arkadaşlıkları geliyor, yol arkadaşlarını iyi seçmelisin.

Yalnızlıktan korkmamanı öneririm. Birçok insan yalnız başına bir şey yapmaktansa, kendini eve kapatmayı tercih ediyor. Sanki yalnız başına sinemaya giderse, alışverişe çıkarsa herkes ona bakacak ve aa ne kadar da zavallı bir insan diyeceklermiş gibi hissediyor. Böyle oldukça yalnızlık senin için sadece zavallıların düştüğü bir hapishane gibi oluyor. Bazısı bu hissiyatla yaşamaya devam ederken bazısı da aslında kendisine hiç iyi gelmeyen insanları hayatına alıyor, kendisine zarar vermesine rağmen sadece yalnız kalmamak için. Kimse senin hesabını tutmuyor, sana iyi gelmeyen insanlarla birlikte olmaktansa kendi başına bir şeyler yapmayı denemelisin. Sanırım toplum olarak en büyük eksikliklerimizden birisi bu.

Bazı konularda iyi olabileceğini bazılarındaysa yetersiz olabileceğini kabullen, bu çok normal bir durum. Her işte iyi olacaksın diye bir durum yok, olsa garip olurdu zaten. İnsan yapısı itibariyle hem çok güçlü hem de çok güçsüz bir varlık. Burada önemli olan ayrıntı şu; gücünün yetemeyeceği yerlerde güçlü olmaya çalışırsan, yorulursun ve kendini suçlarsın. Bilmek bile yeterli her zaman güçlü olamayacağını.

Mucizeler hayatın romantik kavramlarından birisi. Sanki her an herkesi mucizeler bulabilirmiş gibi. Ama benim karşılaştığım mucizevi durumlarda, bunu yaşayan insanlar bu çok çaba harcamışlardı. Yani ciddi anlamda hazırlardı. Her çaba gösterenin hayatında mucizeler olmuyor ama her mucizenin arkasında ciddi bir mücadele var. Mücadele olmadan olmuyor. Bazı insanlar mücadele ediyor bazıları etmiyor/edemiyor.

Güzel bir yıl diliyorum sana 🙂

18 Yorum

 1. Münevver

  Yeni yıl için yeni şeyler diliyor, hedefliyor ve planlıyoruz. Yeni bir yola başlıyoruz neticede. Ama neden her şeyi bu kadar ince ince düşünüp biz kontrol altına alıyoruz ki? Bazen sadece yaşasak olmaz mı? Hesaplar yapmadan, kurgulamadan, sadece hayatın bize sunduğunu (iyi veya kötü) kabul edip yaşasak olmaz mı? Neden bu kadar karmaşıklaştırıyoruz ki? Minimalizmi zihnimize de taşısak olmaz mı?

 2. Daha farkında , daha bilinçli bir yıl olmasını diliyorum…

 3. Sevginin bile menfaate dönüştüğü şu hayatta huzur mutluluk beni teğet geçiyor kendim için akıl sağlığı beni bu kuyuya atanları da Allah a havale ediyorum selametle?

  • Allah a havale ettikten sonra içinde huzur oluyor mu? Zira o kadar kötülük yapmış insanlar, biz onların kötülüklerine üzülüp kendimizi yıpratırken gayet de güzel hayatlarına devam edebiliyorlar. Bununla nasıl başa çıkılır pek bi fikrim yok.

 4. Arif Turgut

  Evet hayat bir yol ve herkesin yolu farklı. Yine evet o yolu nasıl geçireceğimiz mühim olan. Bu yolda önümüze taşlar çukurlar da çıkacak içimizi açacak harika manzaralar da nasıl başımızı yukarı kaldırmazsak manzarayı göremeyiz. Hayat böyle neye odaklanacağımızı çok iyi belirlemeliyiz ??

 5. Hayat oturup hıcbırsey yapmadan mutlu olmayı beklemek ıcın cok kısa sızın en guzel sozunuz bana cok sey kattı.

 6. Bir insan şu hayat denen yaşaması meşakkatli dünyada ne kadar yoğun olup ,işe yaradığını hissederse ,mutlu edip karşıdakinin mutluluğu için kendinden fazlasıyla ödün vermeden yaşama tutunmaya çalışırsa ,önüne çıkan taşta ,merdivende pilin bittiğini değil de yeni bir pil için artı ve eksi kutupların oluşmasına sebep olacak kişinin kendisi olarak belirlendiğine inanıp her zerre de umutlu olmayı yeğlerse ”hayat işkence değil ,emellerinin temeli olmada araç olabilir.”

 7. Fazilet

  Merhaba. Bloğunuz hayırlı uğurlu olsun hocam. Yazmak da okumak da zihni rahatlatıyor. Ümit ediyorum ki tez vakitte kitap yazmak size, onu okumak da bize nasip olur bir gün. Sizden çok şey öğrendim ve öğrenmeye de devam ediyorum. Umarım seminerlerinize katılmak, yüz yüze sizi dinlemek de nasip olur. Her şey için teşekkürler.

 8. Ozan Musti

  Sağlıklı ve huzurlu bir yıl diliyorum 🙂

 9. Merhaba hocam güzel bir paylaşım olmuş. Yazdıklarınıza katılıyorum aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Bir mucizenin gerçekleşebilmesi için çok çaba sarfetmek gerekli. Fakat bence neyi istediğimizi bilmek önemli. İstediğimiz şeye ulaşabilmek için evrene doğru mesajlar verebiliriz. Doğru mesajlar ulaşınca yanında mucizeler getirir diyorum. Yeni yılda sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum bolca ?

 10. Hatice Özgür

  Sevgisiz büyüyen bir İnsan ne kadar amaç koyarsa koysun yolun sonunda hiç birşeyi olmaz, çünkü o zaten hep muhtaç olandır.

 11. Sizede güpguzel yıllar Hocam bloğunuz hayırli olsun, farkindalik kazanmak bize yaşadığımız olaylara bakış açımızı değiştiriyor ve farkında olmadan yaptığımız hataları fark etmemizi sağladığınız icin çok teşekkürler.Sonucu o kadar çok düşünüyoruz ki yoldan keyif almak imkansız hale geliyor basarisizliklarimizi ayağınızın altına alıp yükselmek yerine başımızın üstüne koyup potansiyelimizi devre dışı bırakıyoruz.Hepimiz etrafımızdaki 5kisini ortalaması oluyoruz yalnız kalmamak adına hayatımıza aldığımız insanlar bizi bırakın yükseltmeyi bizi alaşağı bile edebiliyorlar yeni yılda bol farkindalikli kalbimiz gibi yıllar geçiririz umarım.

 12. Merhaba ? sizi beğenerek mutlu olarak takip ediyorum. Yazdıklarınıza katılıyorum yalnız mucize ile ilgili ben fikrimi paylaşmak istiyorum, bence mucize insanın çabalamasıyla olacak bişey değil yanı eğer çabalarsak çalışırsak zaten bu istediğimiz bişey için çabalamış olmuş ya da olmamış bişey için çabalamış olmuşuzdur demektir . Bence mucize adı üzerinde “mucize ” insanın beklemediği düşlemediği bambaşka birşey ” ..dilerim hayatımızda düşünü bile kuramadığımız güzel mucizelerimiz olur ?

 13. Beyhan Hocam dediklerinize sonuna kadar katılıyorum çevremizde de her türlü insani ve olayı görmek mümkün, dediğiniz gibi aslolan yolda olmak.

 14. Merhaba Hocam.Sizi dinlemek isteyen herkese (küçük adımlar büyük değişimler)diyerek. Nerede olduğumuzu ve en olumlu şekilde nasıl davranmamızı söylediğiniz için sonsuz teşekkürler.Herşey gönlünüzce olsun..iyi seneler..

 15. Bence çok güzel şeylere değinmişsiniz Hocam, yazının çoğunda kendi aldığım kararları gördüm:)iyiki almışım o kararları ve almaya da devam edecem ?

 16. Harika bir yazı olmuş elinize sağlık 🙂

 17. Akıcı bir anlatım.Okurken bir anda bitiveriyor yazı. Alanında uzman birinden hayata dair bir gerçek bilimsel açıdan ancak bu kadar herkesin anlayabilecegi açıklıkla ifade edilebilirdi. Kişisel gelişim alanında, insanlara “her şeyi başarırsın, güç sende” diyerek boş hayallere kaptırmak yerine yazinizda dediğiniz gerçeğı dile getirseler “her işte iyi olacaksın diye bir şey yok” bu söz olabilirliligi daha yüksek şeylere yöneltiyor insanı. Ne kadar doğru bir gözlem yeni yıl da hakikaten böyle kararlar alıyor birçok insan ve hayal kırıklığı yaşıyor. Bu yazı belki bu kararları yeniden gözden geçirmeye aracı olur..Sevinçleri çoğaltır. Çok beğenerek okudum. Çıktısını alıp saklayacagim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.