Sen Aslında Kimsin? Kendini Tanıma Yolu

Sen Aslında Kimsin? Kendini Tanıma Yolu

  Sen aslında kimsin? Kendini tanıyor musun? Gerçekten neye ihtiyacın var biliyor musun? Kendini tanımak neye ihtiyacın olduğunu ve neye ihtiyacın olmadığını bilebilmektir. Bu çok önemli bir bilgi ve hatta bana göre bilgeliktir. 

Hayatta yaptığın birçok şey, eksikliğini hissettiğin ya da sana iyi geleceğini düşündüğün için yaptığın şeylerdir. Ama kendini tanımıyorsan, belki ilaç diye yaptığın şey sana en çok zarar verendir. Yakından bakınca anlayamayabilirsin kendini. Kendine dışarıdan bakmak lazım birazcık olsa kendini tanıyabilmek için. Kendini tanımak uzun bir yol, bu videoda sana sadece başlangıç için bazı ipuçları vereceğim.

Sana bazı sorular soracağım, sende bu soruları kendine sormalısın. Kimsenin olmadığı bir zaman bu soruları kendince cevaplamalısın. Bir nevi kendinle sohbet edeceksin, onu tanımak için ona sorular soracaksın.

 • Şöyle bir düşün bakalım, ne yaparken zamanın nasıl geçtiğini bile anlamıyorsun, kendini canlanmış, üretken ve mutlu hissediyorsun?
 • Çok yorgunsun, moralin bozuk. Böyle durumlarda bile neyi yapmaktan zevk alırsın?
 • Birisi sana hiç istemediğin şeyler yapıyor ya da yaptırıyor? Nasıl hissedersin, nasıl tepki verirsin?
 • Diyelim işinden ya da ilişkinden hiç memnun değilsin. Ama bir türlü de bırakmıyorsun. Seni bırakmaktan, uzaklaşmaktan alıkoyan şey nedir?
 • Sen bu dünyadan uçup gittiğinde, geride nasıl bir iz bırakmak istiyorsun?
 • Sahip olduğun özellikleri bir eşya gibi düşün ve listesini yap. Yardımsever, hırslı, kıskanç, tembel. Yapabildiğin kadar uzun bir liste yap. Bu eşyalardan hangileri çok değerli, hangileri sana zarar veriyor ve kurtulman gerekli?
 • Eğer kendini seni tanıyan insanlara sorsaydın, senin hakkında iyi ve kötü olarak neler söylerlerdi?
 • Sen uyurken, gece yanına sihirli güçleri olan birisi geldi ve senin hayatındaki bütün problemleri çözdü. Ama senin bundan haberin yok. Sabah kalktığında neyin değiştiğini farkederdin?

Bu konuda yayınladığım videoyu da izleyebilirsin:

6 Yorum

 1. 1.soru :çalışırken
  2.soru :sipor
  3.soru: isteksiz
  4.soru :çocuklar için
  5.soru :iyi biri
  6.soru :iyi söylerler

 2. Yasemin ördek

  Merhaba. Öncelikle 21 yaşımı yaşıyorum. Şimdilik 100 liranız var demiştiniz. ilk önce o videoyu seyrettim. Sorum söyle ya 100 liramız da yoksa o zaman nasıl yaklaşmalıyız? Teşekkürler.

 3. 1.Soru: müzik dinlerken, film izlerken, telefon elimdeyken, herhangi bir şeye odaklandığımda
  2.Soru: birilerinin ilgisini çok fazla üstüme çektiğimde utanıyorum ardından bu durumu kurtaran herhangi biri çıkıyor ve bu sefer ona odaklandıklarında rahatlamış oluyorum.
  3.Soru: beni eleştirmeleri, sözümü kesmeleri, ben konuşurken dinlememeleri
  4.Soru: faydalı işler yapmam, utangaçlığımin gitmesi, özgüven kazanmam, irade güçlüğü, başarılı olmam ve çalışkan olmam
  5.Soru: annem. İrademin zayıf olmasi. Güçlü yanım ise düzenli olmam.

 4. Berk Can Akman

  1-Sigara içmezken
  2-Birşeyler üretmeyi
  3-Kötü hissederim kavga ederim
  4-Benim haberim dışında bana dokunmuş olması
  5-Hakkımda helal olsun desinler iyi bilirdik desinler
  6-Sigaradan kurtulmam gerekli
  7-Çok zeki yardımsever iyilik yapan nerde nasıl konuşucağını bilen biri olarak söylerler.
  8-Kendimin değiştiğini hissederdim.

 5. – huşu içinde beni yaratan Allah’a ibadet ederken. ailemle tatlı sohbet yaparken, kadınım ile güzel vakit geçirirken, bir de bilgisayar oyunu oynarken.
  – o ortamdan uzaklaşıp tek başıma gezmek, özellikle akşam 7-8 civarı arka sokaklarda, dipdibe evlerin mutfak ve salonlardan gelen insan seslerini dinlemek. O bir sürü hayatları düşünmek.
  – rahatsızlık, stres ve öfke.
  – ilk işi tv açmayan insanlar, şöyle bir güne bakıp hayatı tefekkür edenler, yanında ki insanlara onlarla beraber yaşamaktan memnun olduğunu bir tebessüm ile anlatan insanlar, dünyaya tapmayan dünyalılar, fıtratına göre yaşamak, kendini yaratan Allah a yönelen insanlık.
  – ilişkimi bitirdim.
  İşi bırakmama sebebim işsizlik ve parasızlık değil. Nimeti veren Allah bana bir kapı açar diyorum. Sebebi, istediğim hayatı yasayabilecegim ortamı bulamadigimdan dolayı, o insanlarla beraber olamama durumu. O zamana kadar bu işte çalışırım diye düşünüyorum.
  -patavatsiz, hazir cevap, yardımsever, kitap okuyucu, öfkesi yüksek, aynı anda bir kaç işi yapmak, komik, yeğenim cok bilgili, annem yumuşak gönüllü der, dinine önem veren, kıskanç, ketum, kedi sever, sakin, metanetli, soğuk kanli, bazen tembel. Hmm her biri düşünmeye değer, bazılarını abartıp hata ediyor olabilirim.
  – tabi ki insanların hayırla anmalarini isterim asıl önemli olan insanlar bilip bilmese de en güzel davranislarla ömrümü geçirmektir.
  – kimseye zararı olmaz, yumuşak gönüllü, onunla rahat konuşurduk, çok kitap okuduğu için bir olaya farklı açılardan bakabilen, sempatik, efendi.
  -spor yapmamı engelleyen omzum düzelmiş, saçlar sırma olmuş, insanların sabah ilk işi tv acmak yerine, hayatlarını beraber geçirdiği insana, insanlara, acısıyla tatlısıyla o hayatı onlarla beraber yaşamaktan memnun olduğunu anlatan bir tebessüm, bir sarılma, tatlı bir söz ve güzel bir öpücük vermesi. insanların kendilerini gereksiz ve boş dehlizlere sürüklemesi yerine, saçma sapan düzenleri bırakıp fitratlarina uygun yaşadıklarını görmek. Kimler güzel olanı yapacak, daha güzel davranacak ? diye bu dünyaya gonderildiklerini anlamarini isterdim.

  Güzel paylasimlariniz için teşekkür ederim. Allah ömrünüze bereket versin.

 6. 🌸🌸🌸🌸🌸

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.